Zajímavost - Co je to AEROGEL ?

21.10.2014 23:18

Náhodou jsem při hledání informací na internetu o některých součástkách narazil na jeden velmi zajímavý materiál zvaný AEROGEL, využívaný i v elektrotechnice. Pokud nevíte o co jde, jak to vypadá a chcete to vědět, podívejte se dále na krátký článek....

AEROGEL   je velmi zajímavý materiál pevného skupenství, vyznačující se velmi porézní   strukturou a malou hustotou. Prakticky je odvozen z klasické struktury gelu,   kde však místo vodní složky je složka plynová. Také se vyrábí z kapalného gelu   odpařením kapalné složky za nadkritické teploty a tlaku. Takový materiál se   vyznačuje velmi nízkou hmotností, velkou izolační schopností a modrou barvou.   Například 2.5 kg cihla by v případě aerogelu vážila asi jen okolo 2.38 gramů.    AEROGEL je průhledný, na pohmat prý lze přirovnat k polysterenu a na internetu   ho lze nalézt pod názvy: zmrzlý kouř/dým (frozen smoke), pevný kouř/dým (solid   smoke), modrý kouř (blue smoke).

(čítať celý článok...)

Nano v škole