"Oráme pole v nanosvětě," říká Tomáš Šikola (Osobnosti na ČT24)

21.10.2014 23:47

Dnes jsme schopni pozorovat nepředstavitelně vzdálené končiny vesmíru, stejně jako tu nejjemnější strukturu látek. V druhém případě však platí zásadní rozdíl. Zatímco u vesmírné oblohy jsme pasivními diváky, nanosvět umíme modifikovat. Vznikají materiály nebývalých vlastností, hovoří se o možné revoluci v medicíně. A nejen to. Jednou z hlavních vlastností nanotechnologií totiž je, že se dotýkají všech exaktních vědeckých oborů. Ostatně právě interdisciplinární spolupráce vědců byla hlavním popudem k zahájení výstavby Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně. O nanosvětě hovořil v pořadu Před půlnocí z 26. srpna koordinátor výzkumného programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie CEITEC Tomáš Šikola. Moderoval Jiří Hanák.

(čítať celý článok a videozáznam...)

Nano v škole